Ah AKP ah… Namık Kemal’e büyük ayıp…

Çanakkale’nin Bolayır Köyü’nde bulunan Gazi Süleyman Paşa ve Vatan Şairi Namık Kemal’in mezarlarının bulunduğu alan görenleri üzüntüye boğdu. Türkleri Rumeli’ye taşıyan komutan olarak bilinen Gazi Süleyman Paşa’nın türbesinde iki yıl önce başlayan restorasyon daha başladığı günlerde yarıda bırakıldı.

Tarihi yapı ile alakası olmayan mermerlerle duvara kaplama yapılırken türbe içindeki Gazi Süleyman Paşa’nın mezarının hemen yanındaki kazı alanı ise iki yıldır açık bir şekilde bekliyor. Buradan çıkan moloz parçaları türbenin etrafına bırakıldı. Mezarlıkta ışıklandırma ve tuvalet bulunmaması da cabası.

Aydınlık’a konuşan Bolayır Köyü Muhtar Vekili Yusuf Cabaş ve mezarlığı ziyaret eden Mesut Birler, Türk milleti için bu kadar büyük öneme sahip olan şahsiyetlerin mezarlarına yapılan bu muameleyi “saygısızlık” ve “kabul edilemez” olarak değerlendirdiler. Mezarları ziyaret etmek için her yıl köye binlerce insanın geldiğini belirterek, misafirlerin böyle bir ortamla karşılaşmasının tüm köylüyü üzdüğünü söylediler. Yetkililerden restorasyonun bir an önce tamamlanmasını, mezarlığa temizlik ve rehberlik yapacak personel atanmasını, eksiklerin bir an önce giderilmesini istediler.

Gökhan Büyük’ün haberine göre, Bolayır Köyü Muhtar Vekili Yusuf Cabaş, mezarlıktaki vaziyeti şöyle anlattı: “Bu mezarlığın bakımı, onarımı her şeyi Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait. Burada çok büyük bir bakımsızlık var. İki yıl önce restorasyon yapacağız diyerek girdiler, her tarafı talan ettiler. Tüm mezarlık insan boyu ot ve inşaat atıkları içinde kaldı. Gazi Süleyman Paşa’nın türbesinde mezar kazısı yapıldı. Ve bu kazı çalışması yarım bırakıldı. Türbenin içi de kazılmış bir halde bir halde duruyor. Tarihi eser niteliğindeki türbeye gelişi güzel sıva da vurdular. Mezarlığın bakımından sorumlu birisi atanacağı söylendi ancak kimse görevlendirilmedi. Mezarlıkta çöp ve pislikten yürünmüyor.”

‘TARİHİ YAPIYA BETON SIVA’

“Türbenin içinden Gazi Süleyman Paşa’nın mezarının dört tarafından kazıldığını gördüm. Kazılan yerlerin zemin seviyesinden üst tarafına doğru sıva yapılmış. Tarihi yapının üzerine ince kumla, çimentoyu karıştırarak sıva yapılmış. İç ve dış kısımda restorasyon felaket boyutunda. Sorumlu kamu kurumuna sesleniyoruz. Bu restorasyon faciası bir an önce düzeltilsin. Bu hatalı restorasyona imza atan sorumlular hakkında gerekli incelemenin yapılmasını istiyoruz.”

Aydınlık’a konuşan Balıkesir Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilisi kurum adına konuştuğunu ifade ederek, “Yenileme çalışmaları 16 ay önce başladı. Restorasyonu üstlenen firma en kısa zamanda tekrar çalışmalarına başlayacak” dedi. Yetkili, restorasyonun neden durduğu, temizlik ve güvenlik için personel atanacak mı yönündeki soruları ise yanıtsız bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x